Başkandan Mesaj

    Değerli hemşerilerim;

    Erdemli Belediyesi, artık “hizmet” kelimesi ile birlikte anılmaya başladı. Daha düne kadar kendi kabuğu içerisinde kalmış bir yapısı bulunan Erdemli Belediyesinin son 5 yıl içerisinde büyük bir atılım başlattığını görebiliriz. Erdemli Belediyesi, toplum içerisinde saygınlığını yeniden kazanmış, kendi kabuğunu kırarak gerçek manada hizmet yapmaya başlamış, hem yerel hem bölgesel hem de ulusal esasta Erdemli’nin adını duyuran bir yapıya bürünmüştür. Büyük bir hamle olarak başlatmış olduğumuz hizmetlerimiz ve yeni belediyecilik anlayışımızın getirdiği birçok yenilik bulunmaktadır. Bu hususta değerli katkıları bulunduğuna inandığımız hemşerilerime sonsuz şükranlarımı sunarım. 
Kıymetli Vatandaşlarım;
30 Mart seçimleri neticesinde sizler Erdemli Belediye Başkanlığı görevini yeniden bizlere tevdi ettiniz. Bu bağlamda siz değerli halkımıza teşekkürü bir borç biliriz. Artık, demokratik bir yarış olan seçimler sona ermiştir ve belediyemiz hizmetlerine kaldığı yerden etmektedir. Erdemli Belediyesi olarak ilçemizin gelişimine ve çağdaş bir çizgiye ulaşması noktasında çok büyük bir gayret çaba sarf etmekteyiz. Erdemli Belediyesi, tüm Erdemli’nin belediyesidir. Hizmet sunumunda hiçbir ayrım yapılmamaktadır. Çalışmalarımızın önceliğini vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına göre belirlemekteyiz. Bu bağlamda, nerede bir insan var; Erdemli Belediyesi orada hizmet ilkesine göre hareket etmekteyiz. 
Bizlere yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde Türkiye genelinde bazı medya kuruluşları ve dernekler başarılı belediyecilik ödülleri verdiler. Buradan hareketle Erdemli Belediyemiz “Ödüllü Belediyecilik” unvanı almış durumdadır. Elbette ki Erdemli’ye hizmet noktasında eksikliklerimiz, yetişemediğimiz işler olmuştur ve olacaktır. Fakat bizim kıyasımız düne ve kendi ölçeğimizdeki diğer belediyelere göredir. Dün normal bir belediyecilik hizmeti alan ilçemiz son 5 yılda şaha kalkmış; birçok hizmeti ilk defa alır hale gelmiştir. Diğer rutin hizmetlerde de ilçe rekoru kırılmıştır. İlçemize yapılan tenis sahaları, sahil bandı, arıtma tesisi, mezarlık uygulamalarımız, asfalt ve parke yol-kaldırım hizmeti, yeni parklar ve spor tesisleri, kültürel ve sosyal belediyecilik hizmetleri bunlardan sadece birkaç tanesidir. Bu hizmet anlayışı Erdemli’mize ödüllü belediyeciliği kazandırdı.
Değerli gönüldaşlarımız; 
Büyükşehir yasası ile birlikte 12 olan mahalle sayımız bugün 71’e çıkmış bulunmaktadır. Bu da hizmet götürdüğümüz alanın ve nüfusun büyümesi demektir. Fakat öncelikle şunu belirtmeliyim ki; bu yasa çıkmadan önce bile Erdemli Belediyesi olarak birçok belde ve köyümüze hali hazırda bizler hizmet götürüyorduk. Bu yasa ile birlikte şimdi daha planlı ve güçlü bir şekilde hizmetlerimiz başlamış durumdadır. Yasanın getirdiği bazı olumlu ve olumsuz durumlar bulunmaktadır. Mesela daha önce belediyemize bağlı olan Hal Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü, Su İşletme Müdürlüğü gibi bazı müdürlüklerimiz yasa ile birlikte Mersin Büyükşehir Belediyesi uhdesine geçmiş bulunmaktadır. Dolayısı ile Su kanalizasyon hizmetleri, Artıma tesisi, Hal, Otogar, Mahallelerin bağlantı yolları, Mezarlıklar, Sinekle Mücadele, genişliği 14 metreden büyük olan yollar, 30 bin m² den büyük parklar gibi birçok hizmet kalemi de Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yerine getirilecektir. Bununla birlikte kapanan belde belediyelerden gelen araç ve gereçler de birçok kuruma pay edilmiştir. Erdemli Belediyesi olarak geçtiğimiz yıllarda kullanılamayacak vaziyette olan araç parkımızı yaptığımız yatırımlarla son derece güçlü bir hale getirmiştik. Ayrıca belediyemiz personel yapısını da güçlendirmiş ve son derece iyi hizmetler yapmıştık. Temelini sağlamlaştırdığımız Erdemli Belediyemiz şimdi bu güçlü yapısı ile 71 mahallemize hizmetlerine devam etmektedir. Elbette ki; salavat kuvvete bağlıdır. Bizler biliyoruz ki; siz değerli halkımızın bizlerden olan hizmet beklentisi büyük. Ne mutlu ki bizler, sizlere bu güveni vermişiz. Bu bağlamda sizleri mahcup etmeden ilçemizin tüm hizmetlerini sırası ile yerine getirmeye devam ediyoruz. 
Mersin Büyükşehir Belediyemizle el ele vererek, Tarsus’u dünya şehri yapan zihniyetten Erdemli’mizi azami ölçüde faydalandıracağız. İlçemizin yüzölçümü ve nüfusu kat be kat artarken mali kaynaklarımız maalesef azalmıştır. Dün 12 mahalleye hizmet için verdiğimiz mali kaynakla şimdi 71 mahalleye hizmet götürmeye çalışıyoruz. Elbetteki bunlar bizim için asla mazeret olamaz. Ne yapıp edip, Erdemli’mizdeki güzellikleri arttırdığımız gibi; bize bağlanan mahallelerimizi de hak ettiği hizmet kalitesine ve seviyesine kavuşturacağız. Her şeyle sabırla, anlayışla ve itina ile olacak. Başka çıkış yolumuz yok. Erdemli hepimizin. Bizler, Erdemli’mizin hizmetkarıyız. 
Yaptığımız plan ve program dâhilinde ilçemizin tüm eksikliklerini tamamlayıp; daha güzel, daha yaşanabilir ve çağdaş bir Erdemli’ye kavuşmak ümidi ile sizlerin de desteğini yanımızda hissederek, çalışmalarımızı Erdemli’mize yaraşır bir şekilde sürdürmeye devam edeceğimizi gururla bildirir; saygılar sunarım.

 

    Baki selam ve dua ile…
    Mükerrem TOLLU
    Erdemli Belediye Başkanı

 

 

 

 

Sosyal Medya Paylaşım