BAŞKAN TOLLU İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 94.YIL DÖNÜMÜ DOLAYISIYLA BİR MESAJ YAYIMLADI

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, İstiklal Marşının Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabulünün 94. yıl dönümü münasebeti ile bir mesaj yayımladı. Mesajında Türkiye Cumhuriyeti’nin zor şartlar altında kurulduğunu belirten Tollu, “Türk gençliğinin bu idrakle yetişmesi gereklidir” dedi.
İstiklal Marşı’nın kabulünün 94. yıldönümü münasebeti ile yayımladığı mesajında Kurtuluş mücadelesinin dünyada eşi benzeri olmadığını ve İstiklal Marşının bu destanı yaşayarak ortaya çıktığını kaydeden Tollu, bu vatanın zor şartlar altında kurulduğunu dile getirdi. Önemli olanın bundan sonrası olduğunun altını çizen Tollu, “elbette zor günler geçirerek, 7 düvele karşı koyarak kurtuluş mücadelemizi kazandık. Bu günlerde yazılan İstiklal Marşımız, yaşanmış hakikatleri ifade etmektedir. Üzerinden 94 yıl geçmesine rağmen, hala aynı karakteristik özellikleri, aynı gerçekleri ve duyguları taşımaktadır. Önemli olan bugün bizim bu gerçekleri yarınlara aktarabilmemizdir. Bu çerçevede çocuklarımıza bu bilinci aşılamalıyız. İstiklal marşımızı, Kurtuluş mücadelemizi ve Türk milletinin gerçeklerini yarınlarımıza, gelecek nesillerimize doğru anlatabilmeli, doğru aktarabilmeliyiz. Aksi takdirde şuursuz ve bilinçsiz yetişen bir nesil, gelecekte toprak bütünlüğünü koruyabilecek güce haiz olamaz. Biz, İstiklal Marşımızı yazan Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve atalarımızla övünüyoruz ama daha önemlisi bizlerin atalarımıza layık evlatlar olmamızdır” diye konuştu.
 
Milli şair Mehmet Akif Ersoy’u da minnetle andıklarını dile getiren Tollu, mesajında Mehmet Akif Ersoy gibi devlet adamlarını şu zamanda daha bir özlemle aradıklarını vatanın şu an onlar gibi devlet adamlarına daha çok ihtiyacı olduğunu vurguladı. Tollu, İstiklal Marşının T.B.M.M’de kabulünün 94. yıldönümünü kutladığını belirterek sözlerine son verdi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sosyal Medya Paylaşım